برای صیانت از محیط کوهستان به شما نیاز داریم ...
 


کلیک کنید:

 

«نگاه شما»: نابودي تدريجي تالاب

 

 

 ميقان اراك

 

 


+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم شهریور 1390ساعت 7:31  توسط آذر هاشمی  | 

«سونات مهتاب برای دریاچه نمک»

وای بر ما
اگر خواهر خزر بمیرد
خلیج فارس آنقدر خواهد گریست
که همه دریاهای دنیا بالا بیایند
و بالا می‌آیند
تا همراه رودها، چشمه‌ها و
دو دیده‌ی من
از میان ِ مکافاتِ زخم و نمک بگذرند
و می‌گذرند
تا آسمانِ سراسرِ این سرزمین
-با هزاران امیدِ بارآور از باران
به جانب ارومیه راه بیفتد
و راه می‌افتد
تا دیگر
نه هیچ تَنِ تشنه‌ای از تاریکی بترسد و

نه زخم‌های بیشمار ما از نمک


+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم شهریور 1390ساعت 11:46  توسط محسن گلچین  | 

خسته نباشید دوستان خوبم.

دستتان درد نکند با این کاری که می کنید و خبرهای محیط زیست این سرزمین کهن را انتشار می دهید. هرچند که این اخبار خوب نیستند اما در دنیای رسانه ذات خبر ماهیتی اینچنین دارد. خبرنویسها می گویند اصولا خبری که خوب باشد خبر نیست. اما ما مسوولیتی فراتر از خبر نویسی و خبرخوانی هم داریم که بسیار خوب است گاهی در همین رسانه به آن بپردازیم. فراموش نکنیم که موضوع مورد بحث ما زیست بوم سرزمینمان است و این به بیانی یعنی همه داشته و نداشته ما. محیط زیست این سرزمین یعنی سکونتگاهی که سخاوتمندانه پدران و مادران ما را پناه داده و انتظار می رود ما آن را برای فرزندان خود و اگر فرزندی نداریم برای فرزندان ایران زمین حفظ کنیم. آنهایی که اهمیت مشکلات زیست بوم را درک کنند همه علاقمند هستند که راهکاری برای حل آنها نیز در رسانه ها منتشر شود چون مطلع شدن از خبرهای بد نسبت به چیزی که ما دوستش داشته باشیم، برای ما احساس مسوولیت می آورد. در اینجا در اشاره ای کوتاه راهکاری برای انجام این مسوولیت بیان می کنم که دارای جنبه های فردی و جمعی است و اگر دوستان علاقمند باشند ما با کمک خودتان و استفاده از دیدگاههای متنوعی که همه دوستان دارند بیشتر از اینها هم  به آن خواهیم پرداخت.

فرهنگ رفتارهای زیست پای را در ادامه مطلب بخوانید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم شهریور 1390ساعت 11:17  توسط احد فتاحی  | 

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست در نشست علمی امروز مجلس در جریان سئوال از وزیر جهاد کشاورزی خبر داد: حجم بالای تخریب جنگل‌ها در ایران، کشورمان را در رده پنجم رتبه‌بندی کشورهای تخریب‌کننده جنگل در جهان قرار داده است.

 به گزارش خانه ملت (www.icana.ir) "مهدی سنایی" در نشست علنی امروز (یکشنبه ۶ شهریور) در تشریح سئوال خود از وزیر جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهادکشاورزی برای سوء مدیریت موجود در حفاظت از منابع طبیعی و حجم بالای تخریف جنگل‌های کشور چه برنامه‌ای را تدوین کرده است.

 نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از افراط‌ها و تفریط‌های موجود مدیریت منابع طبیعی افزود: هم‌اکنون در بسیاری از شهرستان ها شاهد برخورد شدید با دامداران و کشاورزان به بهانه حفاظت از مراتع هستیم.

 وی تاکید کرد: اداره منابع طبیعی در شهرستان ها با سختگیری و افراط با دامداران و کشاورزان برخورد می‌کنند، به‌طوری که بخش وسیعی از انرژی و وقت کشاورزان در دادگاه برای دفاع در مقابل شکایت منابع طبیعی صرف می‌شود.

 نایب رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با انتقاد از کم کاری و اهمال در تخریب منابع طبیعی کشور از سوی نهادها و ادارات دولتی گفت: در مقابل افراط و زیاده‌روی در مقابل دامداران و کشاورزان شاهد تفریط در مقابل فعالیت‌های تخریب‌کننده نهادهای دولتی هستیم.

 سنایی تاکید کرد: امروزه بخش وسیعی از جنگل‌ها و مراتع کشور به وسیله فعالیت نهادها و سازمان‌های دولتی تخریب شده است.

 نماینده مردم نهاوند در مجلس تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با موضوع زمین‌خواری به عنوان مهمترین ابزار موجود در تخریب منابع طبیعی کشور چه اقدامی انجام داده است.

 وی، حجم تخریب جنگلهای کشور را ۳۳ درصد خواند و گفت: در دو دهه گذشته حجم جنگل‌های کشور از ۱۸ میلیون هکتار به ۱۲.۴میلیون هکتار رسیده است.

 سنایی تاکید کرد: در سه سال گذشته ۱۸ هزار هکتار از پوشش گیاهی در زاگرس نابود شده است که دولت و دستگاه‌های مسئول باید در باره آن پاسخگو باشند.

 نایب رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، ایران را جزو پنج کشور نخست تخریب کننده جنگل‌ها خواند و گفت: ایران اگرچه جز ۴۵ کشور صاحب جنگل دنیا است، ولی به علت بالا بودن حجم تخریب جنگل در ردیف پنج کشور نخست جهان قرار دارد.

 وی تصریح کرد: این موضوع و میزان بالای تخریب منابع طبیعی در بسیاری از موارد دیگر نیز مشاهده می شود که یکی از مهمترین آنها فرسایش خاک است.

 سنایی، میزان فرسایش خاک در کشور را دو میلیارد تن در سال خواند و گفت: بر اساس برنامه چهارم توسعه این میزان باید به هشت تن می رسید که چنین نشد.

 وی تأکید کرد: میزان هزینه فرسایش خاک در کشور برابر با ۱۴ درصد درآمد ناخالص ملی است.

 سنایی با نامطلوب خواندن وضعیت مراتع کشور نیز گفت: هم اکنون میزان مراتع کشور از ۹۰ میلیون هکتار در پیش از انقلاب به ۸۵ میلیون مترمربع رسیده است.

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: وزارت جهادکشاورزی باید در زمینه تمام تخریب های صورت گرفتهدر محیط زیست کشور به عنوان یکی از دستگاه های مسئول پاسخگو باشد.

 نایب رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس تصریح کرد: بسیاری از نمایندگان درباره موضوع های مهمی همچون خشک شدن دریاچه ها، رودخانه ها و همچنین تلاشها در جهت توسعه پایدار از وزارت جهادکشاورزی سوال و پرسش دارند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم شهریور 1390ساعت 20:40  توسط کوهبان  | 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم شهریور 1390ساعت 12:4  توسط پرویز ستوده شایق  | 


+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم شهریور 1390ساعت 10:30  توسط محسن گلچین  | 

معاون محيط زيست طبيعي استان ايلام اعلام کرد: پس از مدت‌ها انتظار با هدف اثبات زندگي "کاراکال" بالاخره دوربين‌هاي تله‌اي محيط زيست طبيعي ايلام در کوهستان‌هاي "بدره" از اين گربه‌سان وحشي ونادر عکسبرداري کردند.

"غلامرضا ابدالي" در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اضافه کرد:دوربين تله محيط زيست طبيعي ما براي اثبات زندگي اين نوع گربه‌سان وحشي در يکي از بوته‌زارهاي کوهستاني بدره کار گذاشته شده بود که در نهايت منجر به عکسبرداري از يک گونه نادر از "کاراکال" شد.

وي تاکيد کرد:خاستگاه اين گربه‌سان وحشي در ايران در مناطق کويري مانند قلمرو طبيعي اطراف يزد، کرمان، سمنان، فارس، سيستان وبلوچستان و با پراکنش کمتر در قلمرو کوهستاني کشور است و در جهان در قاره آفريقا و بعضي کشورهاي حوزه خليج فارس زندگي مي‌کند.

ابدالي تاکيد کرد:با تهيه اين تصوير از اين گربه‌سان وحشي در حقيقت گمانه‌زني‌هاي کارشناسان محيط زيست طبيعي ايلام در خصوص خاستگاه "کاراکال" در ايلام به يقين تبديل شد.

وي درباره ويژگي منحصر به فرد اين گربه‌سان وحشي نيز گفت :"کاراکال" قلمروطلب و تکرو است ومانند پلنگ پس از شکار طعمه‌هايش را بالاي درخت مي‌برد.

معاون محيط زيست طبيعي ايلام اظهار کرد: از مهمترين شاخص‌هاي "کاراکال" شکار پرندگان در هنگام پرواز است که اين گربه نشان داده در يک چشم به هم زدن قادراست طعمه خود را در ارتفاع هم به دام اندازد.

ابدالي تاکيد کرد: با اثبات وجود اين گربه‌سان وحشي در کوهستان‌هاي بدره در ايلام مي‌توان گفت سطح پراکنش پلنگ در استان از نظر شاخص‌هاي محيط زيست طبيعي بسيار عالي است.

وي "کاراکال" را جزء گربه‌هاي وحشي بسيار حفاظت شده از نظر محيط زيست طبيعي، اعلام کرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم شهریور 1390ساعت 10:23  توسط کوهبان  | 

خرس قهوه‌ای که به دلیل تحریک اهالی روستاهای اطراف سراب با مردم درگیر و توسط ماموران محاصره شده بود،‌ توسط شکارچیان خودسر کشته شد.


+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم شهریور 1390ساعت 12:6  توسط محسن گلچین  | 

یک منبع آگاه در اداره کل محیط زیست خراسان شمالی گفت:"بیماری واگیرداری که میان حیات وحش زیستگاه ساریگل شیوع یافته،طاعون نشخوارکنندگان است."

به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران،این مقام مسوول که مایل نبود نامش فاش شود،افزود:"این بیماری به تأیید دامپزشکان نیزرسیده است."

وی در گفت و گو با ایرن اظهارداشت:"متأسفانه آمار تلفات مرتب افزایش می یابد و ما مجاز به ارایه اطلاعات نیستیم."

به گفته این منبع مطلع طی روزهای اخیر روزانه لاشه 5 الی 8 قوچ و میش در منطقه یافت می شود.

وی ادامه داد:"متأسفانه سرپرست اداره کل به مدیرکلی محیط زیست استان گلستان منصوب شده و سرکار خود حاضر نمی شود.معاون فنی اداره نیز یک هفته ای است که به زابل برگشته و هنوز در این استان مقیم نشده است.برای کنترل این بیماری عملا مقام مسوول و تصمیم گیرنده ای وجود ندارد."

او با اشاره به معدود اقدامات انجام شده جهت مقابله با بیماری،ادامه داد:"آهک پاشی در منطقه به صورت محدود انجام شده اما معلوم نیست برای از بین بردن ویروس و کنترل بیماری مثمر ثمر باشد."

 

ساریگل کجاست؟

ساریگل زیستگاه یکی از اصیل ترین و ریبا ترین پستانداران ایران یعنی قوچ و میش اوریال است . از دیگر گونه های مهم جانوری منطقه میتوان به پلنگ ، بز و پازن ، گرگ ، روبا ه معمولی ، گربه پالاس ، سمور سنگی ، سنجاب زمینی ، تشی ، کبک ، تیهو ، بلدرچین ، هما ، دال ، سنقر، بالابان ، شاهین ، دلیجه ، مار افعی ، کفچه مار ، تیر مار و... اشاره کرد . این منطقه کوهستانی و تپه ماهوری از سال 1352 با نام شاه جهان تحت حفاظت قرار گرفت و در سال 1361 به ساریگل تغییر نام داد.منطقه حفاظت شده ساریگل با مساحت 21309 هکتار در غرب پارک ملی ساریگل و در 5 کیلومتری شرق اسفراین در استان خراسان شمالی قرار دارد و این منطقه دارای اقلیم نیمه خشک معتدل است.خوشبختانه زیستگاه حیات وحش دیگری در نزدیکی های این زیستگاه وجود ندارد اما حیات وحش مناطق آزاد در خطر ابتلا به این بیماری اند.

 

طاعون نشخوارکنندگان چیست؟

طاعون نشخوارکنندگان بیماری مهلک به سرعت منتشرشونده‌ای است که شروع ناگهانی علائم افسردگی، تب، ترشحات چشم وبینی زخم در دهان، تنفس نامنظم وسرفه، اسهال بدبو ومرگ از جمله مشخصه های آن به شمار می آید.

ویروس طاعون نشخوارکنندگان با عوامل بیماریهای طاعون گاوی، سرخک انسان، دیستمپرسگ وگوشتخواران وحشی ونیز موربیلی ویروسهای پستانداران دریایی به شکل نزدیکی وابسته است.

دوره بیماری? تا?هفته بوده وبه دنبال آن شروع ناگهانی تب?? تا?? درجه (مقعدی) رخ می دهد. دامهای مبتلا به شکل واضحی افسرده‌اند وخواب آلود به‌نظر می‌رسند.موهای بدن، به خصوص در نژادهای موکوتاه به حالت سیخ در می آیند و ظاهر پف کرده به دام می‌دهند.

پس از این مرحله ریزش یک ترشح آبکی ازچشمها بینی ودهان شروع شده که به علت عفونت‌های ثانویه این ترشحات بعداً غلیظ و زرد می‌شود. دامهایی که به شکل شدید مبتلاشده‌اند، تنفس مشکل و صدا داری دارند.این بیماری ممکن است در دامهای آبستن باعث سقط جنین شود.

لاشه یک دام مبتلا معمولاً تحلیل رفته وچشمها وبینی پوشیده از ترشحات خشک شده است.

کنترل بیماری متکی برکنترل جابه جایی دام (قرنطینه)همراه با استفاده ازواکسیناسیون کانونی (حلقه‌ای) وایمن سازی پروفیلاکتیک در جمعیتهای پر خطر، ویا در موارد خاص معدومسازی تمامی گله آلوده، است.

منبع : ایرن

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم شهریور 1390ساعت 21:14  توسط کوهبان  | 

دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: شکار بی رویه عامل اصی تهدید حیات وحش استان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست پور شیرزاد از افزایش مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع در استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد و شکار بی رویه را عامل اصلی تهدید کننده حیات وحش استان عنوان کرد و خواستار فرهنگسازی بیشتر رسانه ها و مطبوعات در این زمینه شد.

وی در ادمه با اشاره به تنوع گیاهی و جانوری کم نظیر در استان کهگیلویه وبویراحمد گفت : اقلیم چهار فصل استان فرصت رویش وپرورش انواع گیاهان دارویی را فراهم کرده که در صورت مدیریت نکردن این امر در سالهای آینده شاهد انقراض  گیاهان نادر خودرو در استان خواهیم بود که برای جلوگیری از این امر همت همگانی لازم است.

مدیرکل محیط زیست استان با اشاره به موضوع ریزگردها در غرب و جنوب غربی کشور به عنوان تهدید کننده محیط زیست گفت : استان ماهم از این قائده مستثنا نیست وبرای سنجش میزان آلودگی هوادر موقع ورود ریزگردها به ستان یک دستگاه سنجش آلودگی هوا در شهرستان بهمئی  نصب کردیم که از این طریق ورود آلاینده ها به استان را به اطلاع هم استانیها خواهیم رساند.

پورشیرزاد درادامه از تشکیل یگان حفاظت محیط زیست استان خبردادو این مهم را گام بلندی در راستای گونه های حیات وحش استان ذکر کرد.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم شهریور 1390ساعت 11:13  توسط هادی عزیزی  | 

با سلام به دوستان و علاقمندان به محیط زیست ، همانگونه که مستحضر هستید عناصر موجود در طبیعت پاک به یکدیگر وابسته اند ، صیانت از کوهستان نمی تواند جدای از صیانت جنگل ها ، کویرها ، رودها و دشت های پهناور باشد ، پس بر ماست که در هر حرکت مردمی با هدف زمین پاک گام برداریم که این تنها را حفاظت از منابع طبیعی و ملی ماست .

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم شهریور 1390ساعت 8:48  توسط پرویز ستوده شایق  | 

در تبریز و ارومیه، مردم برای اعتراض به رسیدگی نکردن دولت به وضعیت ناگوار دریاچه ارومیه تجمع برگزار کرده‌اند.


به گزارش آفتاب،۲۲ نماینده مجلس نیز صبح دیروز نامه‌ای را خطاب به هیأت رئیسه‌ی مجلس منتشر کردند که در آن خواستار «پیگیری و حل مشکل دریاچه به طور کارشناسانه و فوری» شدند و از دولت خواستند «در قبال تبعات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حاصل از روند خشک شدن دریاچه پاسخ‌گو باشد.»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز ۲۵ مرداد، با دو فوریت طرح جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه از طریق انتقال و پمپاژ آب از رودخانه‌های ارس و سیلوه، مخالفت کردند و قرار شد این طرح به صورت عادی در کمیسیون مربوطه بررسی شود که این تصمیم باعث نارضایتی گروه‌هایی از فعالان مدنی شد. 

پیش از آن حسن عباس‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اعلام کرده بود که "در حال حاضر ۵۳ درصد از مساحت این دریاچه که افزون بر سه هزار کیلومتر مربع می‌شود، خشک و تبدیل به شوره‌زار شده و میزان غلظت نمک آن نیز به بیش از ۴۰۰ گرم در لیتر رسیده است."

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم شهریور 1390ساعت 21:41  توسط کوهبان  | 

 وقتي كه انسان قاتل طبيعت مي شود و عزم خود را جزم به نابودي تمام عيار آن مي كند پاكسازي مناطقي كوچك و پنهان كردن زباله ها در مناطقي ديگر از طبيعت آن هم در جنگلهايي اينچنين كه در تصوير مي بينيد. يكپارچه غرق در زباله هاي توليد انسان مي گردد. براستي اين طبيعت چه گناهي مرتكب شده است كه اينچنين مورد هجوم انسانها قرار گرفته است . آيا جذب توريست و گردشگري اينگونه بايد رونق بگيرد ؟ در دنياي علم و تكنولوژي امروزي بازيافت زباله ها اينچنين بايد صورت گيرد؟  پس  با اين اوصاف و اينگونه رفتار ديگر اثري از رنگ سبز طبيعت جز تلي از خاك نخواهيم يافت.

متاسفانه شیرابه های زباله، روی اکوسیستم منطقه شدیدا تاثیر گذاشته و بوی تعفن تا شعاع چند کیلومتری به مشام میرسه .

عضویت در گروه اینترنتی منصور قیامت

عضویت در گروه اینترنتی منصور قیامت

عضویت در گروه اینترنتی منصور قیامت

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم شهریور 1390ساعت 10:45  توسط جلیل فراهانی  | 


بخش هاي اندكي از كره زمين را مي توان نام برد كه به دليل چشم اندازهاي يگانه و ساختار زمين شناسي كم نظيرشان، شايسته برخورداري از صفتي به نام ميراث طبيعي و مشترك جهاني هستند. اگر تاكنون گذرتان به ناهمواري هاي رازآلود شمال چا بهار در جنوب استان سيستان و بلوچستان افتاده باشد: يا اگر سري به عمارت هاي بادبرافراشته رسي و ماسه يي در شهر افسانه يي لوت زده باشيد يا اگر طنازي هاي آب و باد و سنگ و خاك را در باختر بزرگ ترين جزيره خليج فارس – قشم – از نزديك ديده باشيد (توصيه مي كنم تصاوير نسرين صالحي از اين چشم اندازهاي ناهمتا را – از دره ستاره ها و تنديس ها، تنگه چاه كوه، كوركورا كوه، نمكدان و دولاب و... _ در سبزپرس ببينيد)، آنگاه درخواهيد يافت كه نگارنده اين سطور دارد از كدام زيبايي هاي مسحوركننده طبيعت وطن براي خوانندگان گرامي روزنامه اعتماد سخن مي گويد: زيبايي هايي كه سبب مي شود تا سازمان متولي، آموزش، فرهنگ و علم در جهان موسوم به يونسكو، اصطلاح ژئوپارك را در قلمرو آنها به كار برده و براي پاسداري از جلوه هاي زيباشناختي شان، تمهيداتي خاص را قايل شود. اهميت ژئوپارك ها هنگامي دوچندان مي شود كه بدانيم در تمام وسعت 5/13 ميليارد هكتاري از خشكي هاي زمين، حتي 80 محدوده زمين شناختي موسوم به ژئوپارك هم به ثبت يونسكو نرسيده است. در اين ميان، در قاره پهناور آسيا، ايران يكي از شش كشور صاحب ژئوپارك (بعد از چين، مالزي، كره، ژاپن و ويتنام) و تنها كشور منطقه خاورميانه است كه از سال 2006 ميلادي و به عنوان يكي از نوزده كشور جهان بطور رسمي كانديداي بهره مندي از اين امتياز شده و ژئوپارك قشم در وسعتي معادل 30 هزار هكتار در شبكه جهاني ژئوپارك ها به ثبت رسيده است. شايد بتوان به جرات گفت كه ژئوپارك قشم، فشرده فلات ايران با اغلب چشم اندازهاي طبيعي، ويژگي هاي پيكرشناختي و موزه حيات وحش آن است كه اين مجال را به مخاطب خويش مي دهد تا در كمترين زمان ممكن، ايران را ببيند. بنابراين، ژئوپارك قشم مي تواند فرصتي يگانه در حوزه مزيت هاي اقتصادي، گردشگري، محيط زيستي، علمي و فرهنگي براي ايران به ارمغان آورد. بر اين بنياد، يونسكو معتقد است ژئوپارك ها را نبايد فقط سايت هايي براي مسافرت، مشاهده مناظر زيبا، تفريح يا طبيعت درماني دانست، بلكه اين قلمروها داراي همه شناسه هاي كليدي براي حفظ ميراث هاي زمين شناختي و كلاس هاي آموزشي براي كسب تجارب بيشتر در زمينه علوم زمين شناسي و پيكرشناسي زمين (ژئومرفولوژي) به شمار مي روند. يعني، ژئوپارك ها را بايد مناطق حفاظت شده يي در نظر گرفت كه براي رسيدن به سه هدف حفاظت، آموزش و توسعه ژئوتوريسم احداث شده و مورد مراقبت دايمي و هوشمندانه قرار مي گيرند: مراقبتي كه البته نياز به سرمايه گذاري در هر دو بخش سخت افزار و نرم افزار دارد تا بتواند اين اهداف را تحقق بخشد. به همين جهت است كه كارشناسان يونسكو بطور مرتب و در مقاطع چهار ساله از همه ژئوپارك هاي ثبت شده ديدن كرده و نحوه مديريت آنها را مورد پايش دقيق قرار مي دهند تا دريابند كه وضع مديريت و حجم سرمايه گذاري هاي انجام شده در آنها تا چه اندازه منطبق با اهداف توسعه پايدار چنين عرصه هايي است. به ديگر سخن، اگر پس از چهار سال ژئوپارك ها با استانداردهاي ذكر شده در يونسكو منطبق بودند به آنها كارت سبز تعلق مي گيرد كه نماد توسعه پايدار گردشگري و ژئوتوريسم در مناطق روستايي ژئوپارك است و اگر ژئوپارك طي اين چهار سال هنوز به استانداردهاي لازم نرسيد به آن كارت زرد تعلق مي گيرد كه نماد فرصت است و اگر پس از اين دوره زماني باز ژئوپارك نتوانست اهداف توسعه پايدار را پياده كند با كارت قرمزرنگ از شبكه ژئوپارك هاي جهاني يونسكو حذف مي شود. و متاسفانه اينك خبر مي رسد كه ژئوپارك قشم نه تنها كارت زرد خود را حدود 18 ماه پيش دريافت كرده، بلكه تاگرفتن كارت قرمز هم فقط شش ماه فاصله دارد! چرا؟ به راستي چرا ارزش اين مزيت ناهمتا را به درستي درك نكرده و به گونه يي عمل مي كنيم كه يا تا دقيقه 90 و مانند صعود تيم ملي فوتبال به جام جهاني 1998 در اضطراب و استرس باقي بمانيم .
    به نظر مي رسد اگر عينيت بخشيدن به شعارها و برنامه هاي مطرح شده در بخش گردشگري موجود در سند چشم انداز 20ساله كشور جدي است، بايد از تمام ابزارها و امكانات مالي و دانش بنياد كشور مدد بگيريم تا كارت قرمز به ژئوپارك قشم داده نشود و اين فرصت از دست نرود.

نويسنده: محمد درويش

مرجع : روزنامه اعتماد

+ نوشته شده در  شنبه پنجم شهریور 1390ساعت 13:5  توسط پرویز ستوده شایق  | 


همزمان با برگزاری پنجمین همایش تجلیل از مدیران مسئول، دبیران سرویس و خبرنگاران حوزه محیط زیست و منابع طبیعی کشور که عصر دیروز (پنج شنبه) در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد، شورای مرکزی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران با گرامیداشت یاد و خاطر زنده یاد یاسر انصاری، دبیرکل فقید این کانون ومدیر مسئول پایگاه خبری سبزپرس، بیانیه ای را صادر کرد.

در این بیانیه که توسط «حامد پارسی» رییس شورای سیاست گذاری کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران قرائت شد، آمده است:  

"پنجمین همایش تجلیل از مدیران مسئول، دبیران سرویس و خبرنگاران حوزه محیط زیست ومنابع طبیعی را در حالی برگزار می کنیم که محیط زیست و منابع طبیعی کشور عزیزمان در مقابل ناملایمات  وارد شده به آن توان از دست داده و کمر خم کرده است. از ارسباران و مغان گرفته تا  جنگل های زاگرس و البرز، از دریاچه ارومیه گرفته تا تالاب انزلی و زاینده رود و کارون، ازدریای خزر گرفته تا مرجان ها زیبا در خلیج همیشه فارس، در کویر و جنگل، ازحیات وحش گرفته تا گیاهان و خاک و مرتع،  در کوهستان و دشت و رودخانه و تالاب و دریا هیچکدام از گزند تخریب گسترده و تهدید مداوم مصونیت ندارند و در حال نابودی هستند.

اما در این بین نبود آگاهی عمومی نسبت به وضعیت محیط‌ زیست و تخریب آن  نه تنها در بین مردم عادی بلکه در بین مسئولان تصمیم گیر و تصمیم ساز مشهود بوده و تساهل و تسامح در اجرای اصل مترقی پنجاهم قانون اساسی نیز باعث شده تا حال زار طبیعت دردمند و رنجور سرزمین ایران بیش از پیش موجب تاثر علاقمندان و  دلسوختگان آن گردد.

اینجاست که نقش رسانه های ارتباط جمعی به عنوان نیرویی قدرتمند در پالایش و جهت دهی افکار عمومی بسیار بارز است. این نقش قابل توجه در تکوین و تشدید یا تضعیف فرآیندهای آگاهی و اطلاع رسانی، ایجاد انسجام و تعلق اجتماعی، نظارت بر عملکرد سیاستگذاران و مدیران و ایجاد مشارکت و نظارت همگانی موثر بوده و می تواند با برجسته سازی و انعکاس دقیق مسائل زیست محیطی اطلاعات وسیعی را در اختیار عرصه مدیریت و سیاستگذاران بر محیط زیست داشته باشد.

اما آنچه امروز شاهد آن هستیم  عدم انسجام لازم در این حوزه است. به رغم تمامی تلاشها و فعالیت خبرنگاران تخصصی حوزه محیط زیست و منابع طبیعی کشور که تعداد آنها نیز بسیار محدود است، هنوز رسانه های ما نتوانستند اطلاع رسانی کافی و وافی ازمسایل و معضلات ریشه ای و زیربنایی درامور محیط زیست کشور منتشر کنند و جالب اینجاست که همین عده معدود به دلیل اولویت نداشتن مسایل محیط زیست در روند فعالیت رسانه ای مطبوعات، جراید و همینطور رسانه های شنیداری و دیداری و در راس آن سازمان صدا و سیما نه تنها از جانب مدیران خود حمایت نمی شوند بلکه درمسیر فعالیت خود با مشکلات بسیاری نیز مواجه هستند.

کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران به عنوان یکی از تشکلهای مردم نهاد حامی محیط زیست و منابع طبیعی کشور برخود وظیفه می داند تا با برپایی سالانه این همایش بتواند از قلم های این یاران دلسوز طبیعت قدردانی هرچند مختصر داشته باشد و امیدوار است تا با یادآوری این مهم سازمان های متولی حفاظت و حراست از محیط زیست و منابع طبیعی در ادامه با  وسعت بخشیدن به این عرصه بتوانند آنچه که شایسته است را به اجرا در آورند."

در نبود مهندس انصاری راه سختی را در پیش رو داریم

این تشکل غیر دولتی در بخش دیگری از این بیانیه می افزاید: "کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران به رغم آنکه هنوز از شوک فراغ دبیرکل شجاع و دلسوز و حامی و وفادار به حفاظت و حراست از محیط زیست و منابع طبیعی خود، زنده یاد مهندس یاسر انصاری عزیز رها نشده است اما مصمم است تا با همکاری و یاری سایر سازمان های مردم نهاد حامی محیط زیست کشور، اساتید دانشگاه، کارشناسان دلسوز و همیاری و حمایت اصحاب رسانه بتواند با آگاه سازی و اطلاع رسانی فراگیر از جفایی که به محیط زیست ایران می رود تمامی تلاش خود را برای احقاق حق محیط زیست و منابع طبیعی کشور عزیزمان انجام دهد.

یقین داریم در نبود مهندس انصاری راه سختی را پیش رو داریم اما عزم داریم تا بااستعانت از خداوند متعال در ادامه راهش و تاسی از پشتکار، ابتکار عمل و درایت  توام با جسارت و شجاعت عزیز از دست رفته مان بتوانیم در این راه قدم برداریم وموجبات شادی روح او را فراهم کنیم.و در این راه دست یکایک عزیزانی که همراه ما هستند را به گرمی می فشاریم . به امید روزیکه شاهد عزمی جدی و فراگیر در زمینه حراست و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست کشور عزیزمان ایران باشیم."

سبز پرس ...

+ نوشته شده در  شنبه پنجم شهریور 1390ساعت 1:6  توسط کوهبان  | 

پروین نوری بد نخستین بانوی مربی کوهنورد در استان فارس در سن ۶۵ سالگی دعوت حق را لبیک گفته و به دیار باقی شتافت.

درادامه با مرحومه نوری بد به نقل از سایت مرجع کوهنوردان بیشترآشناخواهیم شد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم شهریور 1390ساعت 13:56  توسط حامد بختیاری  | 


بد روزهاییست!

بین زمین و آسمان مانده ام!

در غلافی از طناب و پیچ و مهره...

بین مهربانی خدا و بنده هایش گیر کرده ام!

دلم...قلبم...مغزم و همه اعضا و جوارحم توانایی تحمل این حجم بزرگ از مهربانی را ندارد!

به یک فرود...نه نه به یک سقوط آزاد نیاز دارد...از ارتفاع هزار پایی!

(ازنوشته های فاطمه دروبلاگش درخرداد ۹۰-http://www.ngareha.blogfa.com)

روحش شاد

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم شهریور 1390ساعت 13:55  توسط حامد بختیاری  | 

سلام به دوستان صیانت از محیط کوهستان

     مطالب زیادی در  دنیای اینترنت در خصوص بازگردان فضولات انسانی از کوهستان مطرح شده و قصد پرداختن به آنها را ندارم ، از انواع توالت های صحرایی و کوهستانی گرفته تا لوله های پی پی ، که نوعی توالت پرتابل بوده و فضولات داخل نایلونی محکم بسته بندی شده و داخل یک لوله پلیکا قرار گرفته و درون کوله به پایین حمل می شود . 

طرح موضوعی می خواهم داشته باشم و از دوستان خواهش می کنم اگر اطلاعات و راهکارهای عملی برای اجرا کردن در کوهستان های ایران را دارد ارائه نمایند .

دیگر بارگاه سوم دماوند ، با جمعیت های بالای کوهنوردان ، قله های مهم در کوههای البرز و زاگرس و کوههای دیگر کشورمان جایگاهی مناسب برای وارد کردن این فضولات نبوده و به نوعی آلودگی از کوهستان به سطوح پایین تر انتقال داده می شود ، آلودگی آبها و مراتع و ... پی آمد دفع فضولات انسانی است . می دانیم که در تمام کوهستان ها هم نمی توانیم سرویس های بهداشتی دایر کنیم ....

بفرمایید چه باید کرد ؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم شهریور 1390ساعت 11:47  توسط پرویز ستوده شایق  | 


جان پناه امیری (سنگ سیاه)، توچال

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم شهریور 1390ساعت 9:49  توسط حسین آدوسی  | 


استان لرستان سرزميني زيبا با آب و هواي دلپذير و محصوردركوههاي مرتفع و صعب العبور است كه بين 46درجه و51دقيقه تا 50 درجه و22 دقيقه عرض شمالي درسلسله جبال زاگرس مياني واقع شده است. اين استان از شمال به استانهاي مركزي و همدان ,از شرق به استان اصفهان ,از جنوب شرقي به چهار محال وبختياري ,از جنوب به استان خوزستان و از غرب به استان كرمانشاه و ايلام محدود است.

استان لرستان با مساحت 28064 كيلومتر مربع در غرب كشور پهناور ايران واقع و7/1 درصد مساحت كشور را به خود اختصاص داده است . اين استان با بيش از 1600000 نفر جمعيت 6/2 درصد جمعيت كشور را دارا مي باشد . بنابراين استان لرستان از حيث مساحت و نيز جمعيت رتبه چهاردهم را بين استانهاي كشور حائز گرديده است.

اشترانكوه با 4150 متر ارتفاع بلندترين نقطه استان لرستان است.پست ترين نقطه در جنوبي ترين استان واقع شده و ارتفاع آن از سطح دريا 500 متر است .

بر اساس آخرين تقسيمات كشوري استان لرستان، داراي ٩ شهرستان،12 شهر، 25 بخش، 81 دهستان و 2842 آبادي داراي سكنه بوده ومركز سياسي واداري آن شهر خرم آباد است .

شهرستان هاي استان عبارت اند از:خرم آباد ، بروجرد،اليگودرز ،دورود ،ازنا ،كوهدشت ،دلفان، سلسله وپلدختر.

آب وهواي لرستان

استان لرستان داراي آب وهواي متنوعي است، اين تنوع از شمال به جنوب و از شرق به غرب كاملا محسوس مي باشد.

زمستان هنگامي كه در شمال لرستان برف و كولاك ادامه دارد قسمتهاي جنوبي آن داراي هوايي مطبوع و باراني است . بخشهاي غربي مانند سفيد كوه نسبت به قسمتهاي شرقي ، يعني دورود و اليگودرز،نزولات جوي بيشتري دارد .

تنوع آب وهوايي در شهر هاي استان مشاهده مي شود به طوري كه خرم آباد از اعتدال زمستاني و گرماي تابستاني،بروجرد از سرماي زمستاني واعتدال تابستاني،و اليگودرز از آب وهواي بسيار سرد در زمستان و معتدل در تابستان برخوردار است.علل تنوع آب وهواي لرستان عبارتند از:

 

۱- موقعيت رشته كوههاي زاگرس نسبت به جهت وزش بادهاي مرطوب غربي

۲- ارتفاع نسبتا زياد اين منطقه از سطح دريا

۳- فشردگي كوهها

۴- واقع شدن در عرض جغرافيايي متوسط

۵- اثر بادهاي گرم جنوبي ايران به طوري كه اختلاف بين حداكثر و حداقل مطلق دما به بيش از ۰۸ درجه سانتيگراد رسيده است .حداكثر دماي ثبت شده 4/47 وحداقل دماي مطلق ثبت شده ۵۳- است.

تفرجگاه هاي طبيعي

1-تفرجگاه تخت شاه

2- تفرجگاه شيرز

3-تفرجگاه مخمل كوه (تنگه شبيخون) 

4-تفرجگاه بابا عباس

5-دره حوض موسي

6-تفرجگاه نوژيان

7-تفرجگاه شهنشاه (گوشه )

8-تفرجگاه تنگه چمشك


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم شهریور 1390ساعت 16:3  توسط حامد بختیاری  | 

کوه "يافته" ؛ پيوند تاريخ و طبيعت
جام جم آنلاين: کوه 2 هزار و 900 متري «يافته» در غرب خرم آباد يکي ازمناطق ديدني لرستان است.اين کوه که بخشي از منطقه حفاظت شده سفيد کوه محسوب مي شود ، چون دژي عظيم در مسير جاده خرم آباد به کوهدشت قرار گرفته است و به علت داشتن آب و هوايي مطبوع ، پوشش گياهي انبوه و آثار تاريخي ارزشمند ، قابليت هاي فراواني براي توسعه صنعت گردشگري دارد.

کوه يافته داراي ديوارهاي بسيار بلندي است و صخره نوردان کشور تاکنون مسيرهاي گوناگوني را در آن گشوده اند که از آن جمله مي توان به تلاش اخير صخره نوردان خرم آباد و تهران براي بازگشايي مسيري 270 متري در ديواره هاي موسوم به دژ اشاره کرد.

در اين برنامه گروه 5 نفره اي از صخره نوردان پس از حدود يک ماه مطالعه ، در مدت 2 روز صخره نوردي اين مسير را گشودند.

اين مسير جديد که داراي چشم اندازي زيبا و بديع است در نزديکي پله هاي تاريخي يافته قراردارد.

اين پله ها که در ارتفاع حدود 2 هزار متري از سطح دريا قرار دارد در گذشته هاي دور بر روي ديواره اي سنگي در دل کوه کنده شده است.

اين 70 پله به سطحي هموار ختم مي شود که در وسط آن گودالي مستطيل شکل در ابعاد حدود سه متر در 6 متر و عمق حدود 3 متر در دل سنگ حفر شده است.

در پايين دست پله ها هم بقاياي يک گودال مستطيل شکل در ابعاد گودال واقع در بالاي پله ها ديده مي شود که درگذر زمان از رسوبات پر شده است.

درباره انگيزه سازندگان اين اثر اطلاع دقيقي در دست نيست اما برخي کارشناسان با توجه به وجود يک معبد در نزديکي کوه يافته بر اين عقيده هستند که اين پله ها نيز بخشي از يک معبد است که در حدود 2 هزار سال قبل در دل يافته ايجاد شده است.

آثار تاريخي و باستاني کوه يافته به اين ديواره هاي صخره اي محدود نمي شود و ديرين شناسان تاکنون با مطالعه غارها و پناهگاه هاي باستاني موجود در اين کوه بلند به آثار و شواهد ارزشمندي از حيات دهها هزار ساله بشر دست يافته اند.

نخستين بار فرانک هول ديرين شناس امريکايي در سال 1965 موفق شد ابزار و ادوات سنگي و نيز اسکلت گونه هاي مختلف جانوري را در غارها و پناهگاه هاي باستاني کوه يافته و دره خرم آباد کشف کند که از حيات 40 هزار ساله بشر در اين منطقه حکايت دارد.

در سال 1384 هم هياتي ايراني بلژيکي مطالعه غارهاي باستاني اين کوه را آغاز کرد که نتايج جالبي درباره بقاياي فرهنگي دوره پارينه سنگي جديد به دست آمد.

دراين کاوش ها علاوه بر مصنوعات سنگي، تعدادي آويز و مهره هاي تزييني از جمله 2 صدف دريايي سوراخ شده ، 2 قطعه دندان گوزن و يک قطعه هماتيت به شکل آويز يافت شد که از کهن ترين آويزهاي تزييني يافت شده در ايران محسوب مي شود.

اين آثار نشانه هاي بارزي از وجود فرهنگ اوريناسي در اين منطقه مقارن با حضور نخستين انسانهاي پارينه سنگي جديد در اروپا و خاور نزديک محسوب مي شود.

کوه يافته با وجود نزديکي به شهر خرم آباد و به علت داشتن ديوارهاي بلند و پوشش گياهي مناسب همچنان يکي از معدود پناهگاه هاي بزکوهي در لرستان است.

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم شهریور 1390ساعت 15:55  توسط حامد بختیاری  | 

در بین رویشگاه های جنگلی ایران، بی شک جنگل های زاگرس در باختر ایران، پهناورترین رویشگاه طبیعی نه فقط کشور که کل خاورمیانه و بلکه آسیای جنوب شرقی به شمار می آید. رویشگاهی که بر بنیاد آخرین اندازه گیری های انجام شده توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، افزون بر شش میلیون و 40هزار هکتار وسعت دارد. در بزرگی قلمرو طبیعی جنگل های زاگرس همان بس که بدانیم، بیش از 110کشور در جهان وجود دارد که محدوده سیاسی آنها کوچک تر از زاگرس است.

 

خب، ما با این قلمروی ارزشمند، آن هم در سرزمینی که روی کمربند خشک جهان استقرار یافته است، چه می کنیم؟

    آیا نوع نگاه مدیریت حاکم بر سرزمین و چیدمان اولویت های راهبردی آن، به نحوی طرح ریزی و اجرا شده است که حاصل کار نشان دهنده محوریت حفظ زاگرس به عنوان مهم ترین نگرانی گاه حفظ زندگی در ایران مرکزی باشد: جایی که بیشترین جمعیت و مهم ترین مراکز اقتصادی، صنعتی و سیاسی کشور را در خود جای داده است؟
    شوربختانه باید برای شما خوانندگان عزیز «اعتماد» بگویم که نه!پاسخ پرسش فوق منفی است. وگرنه چه دلیلی دارد که یوسف حسینعلی زاده، یکی از کارشناسان باسابقه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گزارش خود، سیاهه یی تمام نشدنی از رکورد تخریب ها در کشور را به زاگرس منتسب کند؟
    براستی چرا باید 36درصد از مساحت جنگل های تصرف شده کشور، 31درصد از مساحت مراتع تصرف شده کشور، 79درصد از کل کوره های زغال کشور، 44درصد از کل چرای غیرمجاز دام، 69درصد از کل هیزم های مکشوفه، 15درصد از کل چوب آلات مکشوفه، 58درصد از زغال های مکشوفه و بالاخره 50درصد از محصولات فرعی مکشوفه کشور مربوط به زاگرس باشد؟ و چرا باید این اندوختگاه ناهمتا بطور متوسط سالی 500 بار در آتش بسوزد؟
    مگر در زاگرس 40درصد از آب های کشور جاری نیست و مگر این سد سبز، کاراترین ریه وطن برای افزایش توان زیست پالایی ایران زمین به شمار نمی آید؟ (یادمان باشد که هر هکتار از جنگل های زاگرس می تواند تا 68 تن در سال از بار گرد و غبار موجود در هوا را بگیرد)، پس چرا در طرح های توسعه متوجه اهمیت استراتژیک حفظ این رویشگاه – آنگونه که شایسته و بایسته است – نیستیم! هستیم؟
    حرفم این است که جنگل های زاگرس اگر حتی در اقلیمی نامرطوب و سوزان چون ایران زمین هم استقرار نیافته بود، باز هم سزاوار بیشترین توجه و بالاترین درجه حفاظت می بود، وای به حالی که در سرزمینی استقرار یافته که میانگین سرانه فضای سبز مردمانش، به یک چهارم متوسط جهانی هم نمی رسد و سرانه آب در دسترس شهروندانش در آستانه مرز تنش آبی قرار دارد.
    باشد که قدر این مزیت را بیشتر دانسته و این سد سبز را به بهای ساخت سدهای سیمان اندود و غول پیکر نابود نکنیم.

محمد درویش ... روزنامه اعتماد 

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم شهریور 1390ساعت 15:40  توسط کوهبان  |